سفارش تبلیغ
صبا

 

زیبا ساختن ابروان میتواند تغییر شگفت انگیزی در ظاهر شما ایجاد کند. منظور من فقط تغییر سبک ظاهر نیست، بلکه حالت چهره شماست. ابروانی که شکل زیبایی دارند مانند قابی برای چشمان شما هستند، درست مانند موهای آرایش کرده که قاب چهره است و قاب عکس که زیباساز یک نقاشی زیبا میتواند باشد.

 

 

اقراق نیست اگر بگوییم که شکل ابرو میتواند به ظاهر شما جلوه دهد و یا جلوه آن را از بین ببرد. طراحی و درست کردن ابروها دقیقا مثل انتخاب عینک بروی صورت میباشد که اگر ابروها به فرم صورت نخورند فرم صورت بهم خورده و شکل انرا را تغییر میدهند. شکل و فرم مورد دلخواه همه اصولاشکل بیضی است که بیشترین در صد افراد سعی بر این دارند که فرم صورت خود را به این فرم در اورند. که این نکته در ارایش تکمیلی و ترمیمی اجرا میشودکه اکثر خانمها این نکته را نادیده می گیرند.

داشتن ابروهای زیبا

میتوانید برای کم کردن درد روی ابرو کمبرس یخ بگزاریم. قبل از شروع، نکات زیر را بیاموزید:

 

ابروان شما از کجا باید آغاز شوند؟

مداد را در کنار بینی به صورت عمودی نگه میداریم نقطه طلاقی مداد با ابرو، همان محل شروع ابرو شماست.

 

بلندترین نقطه ابرو باید کجا باشد؟

مدادی را در کنار بینی به سمت قسمت خارجی عنبیه چشم (قسمت رنگی چشم) نگه دارید . محل طلاقی مداد با ابرو، محل بلندترین نقطه ابروی شما را مشحص میشوند.

 

نقطه پایانی ابرو کجاست؟

مدادی را طوری نگهدارید که امتداد آن از کنار گوشه خارجی چشمتان بگذرد. محل طلاقی مداد با ابروی شما دقیقا نقطه پایانی ابروی شماست.

 

شکل درست ابرو را پیدا کنید؟

وقتی به ابروی خودتان نگاه میکنید، باید دو خط مرئی وحود داشته باشد. یکی از نقطه شروع ابرو تا بلندترین نقطه ابرو و دومی از بلندترین نقطه ابرو تا نقطه انتهای ابرو. این خطوط باید ممتد و بدون قطعی باشند و در انتها نازک شود.

 

(نکته)

اگر تا کنون ابرویتان را برنداشته اید، بگذارید اولین بار یک شخص متخصص این کار را برای شما انجام دهد و ابرویتان را شکل بدهد. و همچنین این را به یاد داشته باشید که همیشه در جهت رشد مو ابروانتان را بردارید. این مسئله درد ناشی از کنده شدن مو را کم میکند..

چگونه ابروانتان را بردارید؟

ابروانتان را به سمت بالا برس بکشید و با قیچی ابرو قسمتهای اضافه آن را قیچی کنید. سپس، روی شکل و کمان ابرویتان کار کنید. به یاد داشته باشید که فاصله بین ابروان شما باید به اندازه پهنای چشمتان باشد. و بخش داخلی ابرو باید از بالای سوراخ بینی آغاز شود. برای اینکه این نقطه به راحتی مشخص شود، مدادی را در کنار بینیتان به سمت بالا به صورت عمودی نگه دارید تا نقطه ابتدای ابرو مشخص شود.

برای اینکه طول ابرویتان مشخص شود، مداد را از کنار ابرو طوری نگهدارید تا امتداد آن از کنار گوشه خارجی چشمتان بگذرد و به ابرویتان برسد. به این ترتیب نقطه پایانی ابرو مشخص میشود. سپس، باید مشخص کنید که بالاترین نقطه ابرو یا کجاست.

برای این کار مداد را در کنار بینی قرار هید تا امتداد آن از کنار قسمت خارجی عنبیه چشم بگذرد و به ابرو برسد.این کار را روز قبل از مهمانی انجام دهید چون اثار سرخی را بسختی میتوان با کرم پودر پنهان کرد و اگر روی محل تحریک شده کرم پودر بزنید امکان جوش زدن و زخم شدن ان خواهد بود.

ابروانتان را با یک برس کوچک مثل مسواک به حالت طبیعی برس بکشید.

یک پارچه لطیف گرم روی ابروی خود بکشید تا برداشتن ابرو آسانتر شود.

بهترین حالت چک کردن ابروها بعد از برداشتن ان با چشمان بسته است که مسلما توسط شخص ثالث میتوان انجام داد.

ابروها باید به نسبت شکل صورتی که مایل هستید برداشته شوند نه به توصیه دوستان یا دنباله روی از مد.

موها را یک به یک بچینید. آنها را محکم و در جهت رویش مو بکشید.

برداشتن ابرو را از داخل ابرو به سمت خارج ابرو انجام دهید.

هماهنگی ابروهایتان را در آینه چک کنید و در پایان یک پارچه لطیف سرد روی ابروهایتان بگذارید تا سرخی پوست را کاهش دهد.

اگر درد این کار زیاد بود قبل از ادامه مقداری خمیر دندان بر روی ابرویتان بمالید و بگذارید چند دقیقه بماند. این کار حالت بیحسی به پوست میدهد.

ابتدا از وسط ابرو، بالای بینی، شروع کنید تا به درد آن عادت کنید. چون این قسمت از پوست نسبت به پوست بالای چشم حساسیت کمتری دارد.

از موچین جنس خوب و دارای لبه های نازک و کیپ استفاده کنید تا به هتگام برداشتن ابرو موی ابرو را نشکند. این کار ممکن است باعث عفونت شود.

اگر میخواهید چهره بازتری داشته باشید فاصله ابروها را کمی بیشتر کنید و اگر چشمان کشیده میخواهید بگذارید ابروهایتان به هم نزدیکتر باشند.

 

به یاد داشته باشید:

طبیعی بودن همیشه بهتر است هرگز ابروهایتان را بیش از حد برندارید. وقتی شکل اولیه را به ابرویتان دادید، نگه داشتن این شکل آسان است. ابتدای ابرو باید با گوشه داخلی چشم هماهنگ باشد. کمان ابرویتان نیز باید با خط بالای چشمتان هماهنگ باشد.

درست کردن ابروی نازک و پراکنده

 

قسمت ابتدای ابرو، دقیقا بالای گوشه داخلی چشم، باید پر باشد. اگر ابروان شما نازک و یا کم پشت است، آن قسمت را با مداد ابرو با خطوط نازک مومانند پر کنید.

سپس، با یک برس زبر که در پودر رنگ ابرو فرو کرده اید کارتان را ادامه دهید. به این ترتیب رنگ مداد ابرویتان بیشتر میشود. هر قدر به کمان ابرویتان نزدیکتر میشوید خطوط را نازکتر کنید.

 

چگونه بهترین کمان ابرو را ایجاد کنیم

ترجیحا، کمان ابرو باید از ابتدای شروع کره چشم آغاز شود. برای مشخص کردن آن از یک گوش پاک کن استفاده کنید، آن را در کنار بینی خود قرار دهید و یر روی پلک بالایی چشم خم کنید. محل طلاقی گوش پاک کن و ابرو بالاترین نقطه کمان ابرو را مشخص میکند. اصولا ابرو باید یک سوم اینچ بعد از گوشه خارجی چشم به صورت کمی سربالا به پایان برسد.

 

چگونه کمان ابرو بالاتر ببریم؟

برای این کار بهتر است که زیر بالاترین قسمت کمان ابرو را نازکتر کنید تا کمان ابرو بالاتر برود. به این ترتیب ظاهر چشمتان نیز بازتر میشود.

 

چه موچینی بهتر است؟

برای برداشتن موهای اضافه از موچینهای سر کچ استفاده کنید. ابروانتان را برای پر نشان دادن به سمت بالا و برای نازک نشان دادن به سمت چپ و راست برس بکشید. برای اینکه ابرویتان حالتش را حفظ کند از ژل ابرو استفاده کنید. بهترین موچینها، موچینهای نوک کجی هستند که قسمت انتهایی زبری دارند و گرفتن مو با آنها آسانتر است. برای کشیدن مو نباید زور زد. برای کنترل بهتر این عمل بعضی از موچینها به حالت قیچی هستند. هر دو یا سه سال، وقتی نوک موچین شل شد، باید موچین خود را تعویض کنید. همیشه موچین خود را تمیز نگهداری. به کمک یک گوش پاک کن آغشته به ماده ضد عفونی یا الکل نوک آن را تمیز کنید.. همیشه شب هنگام ابرویتان را بردارید تا قبل از شروع آرایش صبحگاهی آثارسرخی از اطراف ابرو محو شود

 

 
تاریخ : چهارشنبه 88/8/27 | 3:31 عصر | نویسنده : متین ابراهیمی | نظر

 

 

 

دانستن نکات زیر درباره استفاده بهینه از رنگ‌ها خالی از فایده نخواهد بود...

 

 

برای لاغر شدن ، از بشقاب و رومیزی آبی رنگ استفاده کنید. رنگ آبی اشتها را کم می‌کند

 

 

 اگر مضطرب هستید و فشار عصبی طاقت شما را بریده است، از رنگ سبز استفاده کنید. رنگ سبز آرامبخش است و فشار خون را کاهش می‌دهد 

 

 

اگر بی‌حال و حوصله هستید، رنگ نارنجی را انتخاب کنید، هنگام استحمام صبحگاهی از حوله و ابزار نارنجی استفاده کنید، رنگ نارنجی بی‌حالی شما را از بین می‌برد

 

 

اگر از کم خونی رنج می‌برید، میوه‌های قرمز رنگ مانند گیلاس ، توت فرنگی و گوشت قرمز مصرف کنید

 

 

 

افراد افسرده لباس زرد رنگ بپوشند. غذاهای زرد بخورند و رنگ زرد را اطراف خود بجویند. رنگ زرد سطح انرژی را بالا برده و مانع افسردگی می‌شود 

 

 

اگر کم خواب هستید وسایل اتاق خواب را به رنگ بنفش درآورید یا از چراغ خواب به رنگ بنفش استفاده کنید. رنگ بنفش آرامش دهنده و خواب‌آور است 

 

 

اگر مشکلی پیش روی شماست، از رنگ نیلی استفاده کنید،
تاریخ : چهارشنبه 88/8/27 | 3:29 عصر | نویسنده : متین ابراهیمی | نظر

 

 

 افتادگی پلک بالا در اثر شل شدن ماهیچه‌های بالابرنده پلک اتفاق می‌افتد که این حالت ممکن است مادرزادی، ناشی از بالا رفتن سن، بعد از عمل جراحی آب مروارید و یا به‌دنبال آسیب دیدن چشم باشد.

جام جم آنلاین: پلک‌ها همانند سپری، چشمان ما را در برابر بسیاری از اجسام خارجی محافظت می‌کنند، همچنین با پلک زدن می‌توان، به نوعی چشمه‌های ایجاد اشک را روغنکاری و آنها را مرطوب نگه داشت؛ اما همین پلک‌ها گاه به دلیل سهل‌انگاری و عدم مراقبت، کار دست ما می‌دهد.

 

دکتر افسر دستجانی فراهانی، جراح و متخصص چشم در گفتگو با «جام‌جم» می‌گوید: «هریک از چشم‌ها توسط پلک‌های فوقانی و تحتانی محافظت می‌شوند که وظیفه اصلی آنها پلک زدن و تسهیل فعالیت‌های چشم است.

 

به گفته این پزشک متخصص چشم، پلک نازک‌ترین پوست بدن است که براحتی با تجمع آب میان‌بافتی ورم می‌کند.

 

پلک دارای دو نوع عضله بالابرنده و حلقوی است که عضله بالابرنده «باز کردن» و عضله حلقوی «بستن» پلک را به عهده دارند و برای پلک زدن و باز و بسته کردن پلک‌ها، فعالیت طبیعی هر دو عضله مهم است.

 

دکتر فراهانی با بیان این که برای حفظ سلامت چشم‌ها و فعالیت‌های طبیعی پلک‌ها، تمام بافت‌های ذکر شده باید کامل و سالم باشند، اظهار می‌کند: بهترین راه برای تمیز نگه داشتن پلک و مژه‌ها، شستشو با شامپو بچه است که پس از آن تمیز کردن با آب معمولی حائز اهمیت است و استفاده از داروها و یا سرم‌های غیرمعمول برای شستشو و تمیز نگه داشتن چشم‌ها توصیه نمی‌شود.

 

وی با بیان این که اختلالات پلک به 2 دسته مادرزادی و اکتسابی تقسیم می‌شود، اختلالات مادرزادی را شامل تنگی شکاف پلکی، افتادگی مادرزادی پلک، اختلالات قرارگیری پلک، اختلالات مربوط به قرارگیری رویش مژه‌ها، نقصان پلک، اختلالات عروقی پلک‌ها (ماه‌گرفتگی)‌ و... ذکر کرده و اختلالات اکتسابی پلک‌ها را شامل موارد التهابی عفونی، غیرعفونی همانند گل‌مژه، حساسیت‌ها، بلفاریت‌ها و ... موارد غیرالتهابی را توده‌های پلکی خوش و بدخیم، کیست احتباسی، خال‌ها، تغییر رنگ پوست و موارد نادر دیگر می‌داند.

 

گل‌مژه

 

این جراح و متخصص چشم، گل‌مژه یا شالازیون را ناشی از التهاب موضعی پلک‌ها می‌داند که می‌تواند ناشی از انسداد غدد چربی میبومین (پشت مژه‌ها)‌ می‌داند به طور شایع در کنار بلفاریت مزمن (التهاب لبه پلک)‌ و یا بیماری روزاسه (نوع خاصی از جوش‌های صورت)‌ دیده می‌شوند که اگر منافذ غدد چربی میبومین بسته شوند، چربی به داخل نسج آزاد شده و در نتیجه یک واکنش التهابی حاد ایجاد می‌کند که منجر به قرمزی و درد در ناحیه پوست پلک می‌شود.

 

«کمپرس گرم و شستشوی پلک با شامپو بچه» بهترین راه درمان این عارضه است، دکتر فراهانی با بیان این مطلب، در ادامه می‌افزاید: اگرچه ممکن است در این موارد آنتی‌بیوتیک‌ها و یا ضدالتهاب‌های موضعی مصرف شوند؛ ولی اثر کمی در از بین بردن گل‌مژه دارند؛ چراکه اگر عفونت ثانویه میکروبی به آن اضافه شود، آنتی‌بیوتیک موثر خواهد بود.

 

وی همچنین می‌افزاید: در اغلب موارد، گل‌مژه‌ها مزمن شده و حالت کیست پیدا می‌کنند که ممکن است برای تسهیل خروج توده و التهابی، نیاز به دخالت جراحی داشته باشد؛ ولی اگر در مواردی نیز التهاب حاد عفونی غدد چربی دیده شد، پماد آنتی‌بیوتیک و کمپرس گرم به بیمار کمک خواهد کرد و اگر در موارد خاص این عارضه به آبسه تبدیل شد، آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی یا تزریقی کارساز خواهند بود.

 

دانه‌های چربی روی پلک

 

به گفته دکتر فراهانی، دانه‌های چربی روی پلک‌ها (گزانتولاسما)‌ در محدوده داخلی پلک بالا و پایین دیده می‌شوند که می‌توانند در افرادی که چربی خون طبیعی دارند و یا آنهایی که از کلسترول بالای خون در رنج هستند، دیده شود که با روش جراحی و یا لیزر ‌(2 CO) برداشته می‌شود؛ ولی بهتر است قبل از انجام هر نوع جراحی، میزان چربی خون کنترل شود.

 

شوره مژه

 

شوره یا سبوره نوع خاصی از اختلالات چربی پوست هستند که به صورت پوسته‌ریزی یا شوره تظاهر می‌کند و التهاب پلک ناشی از شوره‌ها است که فرد را مستعد به گل‌مژه و یا التهاب‌های عفونی پلک می‌کند. این چشم پزشک با اشاره به این که گاهی شوره تا ناحیه پوست سر و اطراف گوش نیز کشیده می‌شود، بهترین راه درمان و پیشگیری شوره پلک‌ها را شستشو با شامپو بچه می‌داند.

 

افتادگی پلک

 

افتادگی پلک بالا در اثر شل شدن ماهیچه‌های بالابرنده پلک اتفاق می‌افتد که این حالت ممکن است مادرزادی، ناشی از بالا رفتن سن، بعد از عمل جراحی آب مروارید و یا به‌دنبال آسیب دیدن چشم باشد.

 

دکتر فراهانی با اشاره به این که در افتادگی‌های پلک مادرزادی، عضله بالابرنده پلک دچار مشکل می‌شود، شایع‌ترین افتادگی پلک در نوع اکتسابی را مربوط به آپونوروز (عضله بالابرنده)‌ ذکر می‌کند که در افراد مسن مشهود است. وی نوع عصبی این اختلال را ناشی از اختلال در عصب‌رسانی به عضله بالابرنده می‌داند که از اعصاب مغزی بوده و به دلایل مختلفی دچار فلج عصبی می‌شود، همچنین این پزشک متخصص یادآور می‌شود: در نوع مکانیکی این عارضه، وجود توده، ورم، لخته خون و یا عوامل دیگر به دلیل سنگین‌‌تر کردن پلک منجر به افتادگی آن می‌شود.

 

پف زیر چشم

 

پف زیر چشم مربوط به اختلال در قرارگیری چربی اطراف چشم است که به حالت بیرون‌زدگی است و دلیل بر بیماری‌های عفونی نیست و درمان آن با جراحی امکان‌پذیر است، دکتر فراهانی با بیان این مطلب یادآور می‌شود: از آنجایی که پوست پلک نازک است، در بروز بیماری‌هایی که منجر به افزایش آب میان‌بافتی می‌شوند (نارسایی قلب، نارسایی کلیه)‌ پلک‌ها ورم غیرالتهابی پیدا می‌کنند.

 

وی همچنین تغییر رنگ پوست پلک‌ها را ناشی از نژاد و وراثت ذکر کرده و می‌افزاید: این تغییر رنگ، نشانگر بیماری عمومی نیست و فقط در موارد خاص در نقاط دیگر بدن مشهود است.

 

همچنین به گفته این جراح، کلفتی پلک‌ها عمدتا به دلیل التهاب‌های مزمن است که یکی از مهم‌ترین آنها بلفاریت سبورنیک (التهاب پلک ناشی از شوره)‌ است.

 

هشدارهای چشمی

 

بدیهی است در تابستان به دلیل استفاده بیشتر از اماکنی همانند استخرها، مراجعات چشم پزشکی را بیشتر خواهد کرد.

 

دکتر فراهانی واکنش چشم‌ها بعد از شنا کردن را واکنشی التهابی غیرعفونی به مواد ضدعفونی‌کننده دانسته و استفاده از عینک‌های شنا، دوش گرفتن، شستشوی پلک و مژه با شامپو را مفید ذکر می‌کند.

همچنین وی می‌گوید: با توجه به شیوع غیرعادی استفاده از لوازم آرایشی غیربهداشتی توصیه می‌شود، از لوازم آرایشی با مارک‌های مشخص و معتبر استفاده شود و برای استفاده هرگونه کرم در اطراف چشم، با پزشک مربوطه مشورت شود چراکه معمولا پس از انجام (تاتو)‌ داروهایی توسط آرایشگران تجویز می‌شود که بعضا دیده شده است برخی از این داروها حاوی کورتون با قدرت جذب بالا، آن هم به مدت طولانی است.

 

 
تاریخ : چهارشنبه 88/8/27 | 3:29 عصر | نویسنده : متین ابراهیمی | نظر

 


 

عشق یا دوست داشتن ؟ کدام یک ارزش بیشتری دارد ؟

سلام به جون خودم این جملات من نیست یکی از این جملات برای من هست بقیه مخصوص دوستامه که اسمی ازانها نیست چون خودشون خواستند.هر فاصله جمله شخص بعدی را مشخص می کنه ولی نظرات جالبیه .;o;

دوست داشتن از عشق برتر است.
عشق یک جوشش کوراست و پیوندی ازسرنابینایی اما دوست داشتن پیوندی خودآگاه و از روی بصیرت، روشن و زلال.

وقتی به کسی بگی دوستت دارم داری بهش دروغ میگی...
در عمل بهش ثابت کن
احساسی که به زبان بیاد پشیزی ارزمند نیست...
مخصوصا احساس های عاطفی
دوستت دارم..عاشقتمم بریز دور....توی روابط آدم باید خوش باشه...وابستگی مسخره هست...

 

یعنی به همه ی زاییده های عشق
با وجود احترامی که واسه نظرات شما قایل هستم باید بگم طی بحث های طولانی که در این موضوع داشتم . به این برداشت رسیدم که عشق جزیی از کل نیست و بنا به نظر یکی از دوستانم عشق کل است در کل .در عشق انتخاب نیست . و اصلا عشق و دوست داشتن دو مقوله کاملا متفاوت است و غیر قابل قیاس .در واقع اساس آفرینش عشق است و ما همگی غوطه ور در این عشق.
این ما هستیم که به درک این عشق رسیده ایم یا نرسیده ایم .
خلاصه بگویم اینکه عشق یکباره به وجود نمی آید بلکه از قبل از تولد ما بوده و بعد از مرگ ما نیز همواره خواهد بود .درعشق مادر به فرزند میبینید که انتخابی نیست. و یکباره به وجود نمی آید و هرگز از بین نمی رود .
آگاهی از عشق واقعی .انکه بنیان اساسی آفرینش شما ست بسیار لذت بخش و باعث شادیست

 

عشق و دوستی هر کدام جایگاه خود را دارند. در دوستی شما دوست میدارید بدون تعهد . در عشق شما متعهد میشید . فرق اینجاست

 

عشق برتر از دوست داشتن است.
عشقه که مقدسه نه دوست داشتن.
دوست داشتن همواره به همراه منافع است برای طرفین.منافع مالی یا روابطی برای اهدافی خاص یا ...
اما عشق بدون در نظر گرفتن این جور چیزا یکدفعه و نا خود اگاه وارد زندگی افراد میشه و ...

 

زندگی هرکس به همراه اعتقاداتش معنی دارد کسانی که درزندگیشان عشق راتجربه نکرده باشند هیچوقت عشق رااحساس نخواهند کرد وبرخوردباهرگونه مسئله ای درهرزمینه ای به طرزفکروتجربه شخص ارتباط دارد کسی که عاشق نشده باشد وشما مدام ازشور وحال جذبه وشوق وصال وهزاراصطلاح دیگری نیزبکارببرید آن شخص باسخنان شماهیچ ارتباطی برقرار نخواهد کرد .بحث دوست داشتن نیز همین گونه است هیچکس مثل دیگری فکرنمیکند ونظرات گاها" ضدونقیض خواهد بود. بنابراین اکثراین مسایل به شخص ودنیای اوبرمیگردد.

 

دوست داشتن تکمیل کننده عشق است. هردو باهم سبب بهترین رابطه است.

 

دوست داشتن یک حس فطری است و از بین نمی ره مثلا شما مادرتون رو دوست دارین . از وقتی که به دنیا اومین این حس در وجودتون هست از بین هم نمیره اما ممکنه کمرنگ بشه.
اما عشق یک حس لحظه ای است و اگه به مرحله ی دوست داشتن نرسه خیلی زود از بین می ره وزودتر ز ان فراموش می شه.

 

خدایا: به هر که دوست میداری بیاموز که،عشق از زندگی کردن بهتر است، و به هر که دوســت تر میداری، بچشان که، دوســت داشتن از عشـق برتر. ..شگفتا!وقتی که بود نمی دیدم،وقتی می خواند نمی شنیدم...وقتی دیدم که نبود... وقتی شنیدم که نخواند...!چه غم انگیز است که وقتی چشمه ای سرد وزلال در برابرت، می جوشد و می خواند و می نالد، تشنهء آتش باشی و نه آب، و چشمه که خشکید، چشمه از آن آتش که تو تشنهء آن بودی بخار شد و به هوا رفت و آتش ،کویر را تافت ودر خود گدا خت و از زمین آتش رویید و از آسمان آتش بارید ، تو تشنهء آب گردی و نه تشنهء آتش و بعد عمری گداختن از غم نبودن، کسی که تا بود ، از غم نبودن تو می گدا خت! ...وتو ای آموزگار بزرگ درسهای شگفت من! ای که دست کینه توز مرگ در آن حال عطشم به نوشیدن جرعه هایی که از چشمهء جاوید پر از عجایبت در پیمانه های زرین کلماتت می ریختی مرا بیتاب کرده بود- در این کویر سوختهء پرهول تنها رها کرد. ای که به من آموختی عشقی فراتر از انسان و فروتر از خدا نیز هست و آن دوست داشتن است و آن آسمان پر آفتاب وزیبای"ارادت" است و آن بیتابی پر نیاز و دردمند دو روح خویشاوند است. آشنایی دو تنهای سرگردان بی پناه در غربت پر هراس و خفقان آور این عالم است که عالمیان همه همزبانان و هموطنان همند برادران وخواهران همند و در خانهء خویشند و بر دامن زمین ،مادر خویش و در سایهء زمان پدر خویش، که زادگان زمین و زمانه اند و ساکنان خاک. و تو آموختی که آنچه دو روح خویشاوند را، در غربت این آسمان و زمین بی -درد،دردمند می دارد و نیاز مند بیتاب یکدیگر می سازد دوست داشتن است، ومن در نگاه تو، ای خویشــاوند بزرگ من،ای که در سیمـایت هراس غربت پیدا بود و در ارتعاش پر ا ضطراب سخنت شوق فرار پدیدار! دیدم که تبعیدی زمینی، ...واکنون تو با مرگ رفته ای و من، اینجا، تنها به این امیـد دم می زنم که با هـر «نفس»، « گامی» به تو نزدیک تر می شوم و... ...و این زندگی من است.


 
تاریخ : چهارشنبه 88/8/27 | 3:28 عصر | نویسنده : متین ابراهیمی | نظر

 

 

 

   انگلیسی: طمع به همه چیز، از دست دادن همه چیز است

 

ترکی: پایان جدایی ملاقات مجدد است

 

عربی: هیچ کس را وادار به دو کار نکن، جنگیدن و زن گرفتن

 

تازی: پرده اشک را با سوالات پاره کن!

 

انگلیسی: ضربات کوچک درختان بزرگ را از پای در می آورند

 

ایتالیایی: معنی همه چیز دانستن هیچ ندانستن است

 

تازی: مشورت با کسی کن که تو را به گریه می اندازد نه با کسی که تو را می خنداند

 

روسی: برای کسی که شکمش خالی است، هر نوع باری سنگین است

 

ژاپنی: «ملاقات» آغاز جدایی است

 

دانمارکی: وقتی که آش از آسمان می بارد گدا قاشق ندارد

 

لاتین: « مردگان» بهترین مشاورانند

 

لهستانی: یک دروغگو می تواند دور دنیا برود ولی نمی تواند مراجعت کند

 

یونانی: همه کس قوم و خویش آدم ثروتمند است

 

فارسی: پیکان از جراحت به در آید و آزار در دل بماند

 

عربی: «عشق» را نمی شود با پنهان کردن پنهان کرد

 

سوئدی: «مرگ» آخرین پزشک است

 

آفریقایی: یک دوست خوب را با هر دو دستت نگاهدار

 

فارسی: مرد حکیم خرده نگیرد بر آینه

 

یونانی: یا حرفی بزن که از خاموشی بهتر باشد یا خاموش باش.

 

اسپانیولی: بدی اشخاص احمق، هم تراز نیکی اشخاص عاقل است

 

فارسی: صدقه، راه به خانه ی صاحبش می برد

 

لاتین: یگانگی هدف، دوستی ایجاد می کند

 

اسپانیولی: مرد برای آسایش زن می گیرد و زن به خاطر کنجکاوی شوهر می کند

 

فارسی: «علم» از بهر دین پروردن است نه از بهر دنیا خوردن

 

طبرستانی: به من رفیقی بده که با من گریه کند، دوستی که با من بخندد را خودم پیدا می کنم

 

فنلاندی: همیشه کمی بترس تا هرگز محتاج نشوی زیاد بترسی

 

اسلواکی: تا وقتی که «زبان» زنده است «ملّت» نمرده

 

بوسنی: مرحله اول بلاهت آن است که خود را عاقل بدانیم

 

لهستانی: یک کلید طلایی به هر دری می خورد

 

بلژیکی: متنبه کردن بهتر از متنبه شدن است

 

انگلیسی: شوهر به مرد کن نه به پول

 

مثل ایتالیائی :عشق یعنی ترس از دست دادن تو

 

مثل لاتینی : اندیشه ی گوینده از گفتارش مهم تر است

 

مثل انگلیسی: یک متر یک متر سخت است ولی یک سانت یک سانت مثل آب خوردن است

 

مثل مصری : تندرستی ، تاجی است بر سر انسان سالم ولی هیچ کس جز یک بیمار این تاج رانمی بیند

 

ضرب المثل ژاپنی : باید حریف را به کمک حریف دیگری بدام انداخت

 

مثل هندی : سکوت هرگز اشتباه نمی کند و هر چه طولانی تر باشد ، بهتر قضاوت می کند

 

مثل قدیمی : اگر سخن نقره است ،خاموشی طلا است

 

 

 
تاریخ : چهارشنبه 88/8/27 | 3:28 عصر | نویسنده : متین ابراهیمی | نظر

 

اکثر مرگ‌های زودهنگام و ابتلا به بیماری‌ها در دنیا به علت مشکلات وابسته به شیوه‌ زندگی افراد است. آمارها نشان می‌دهند که بیشتر مشکلاتی که سلامتی افراد را تهدید می‌کنند، قابل پیشگیری هستند و با در پیش گرفتن یک شیوه سالم برای زندگی می‌توان از احتمال وقوع و مرگ‌ومیر ناشی از آن کاست.

به گزارش سایت پزشکان بدون مرز ، بررسی آمارها نشان می‌دهند که در بیشتر جوامع، متوسط طول عمر مردان نسبت به زنان کم‌تر است. به طور مثال، در آمریکا مردان به طور متوسط
?.? سال کمتر از زنان عمر می‌کنند.

علاوه بر آن میزان ابتلا به بیماری‌ها و مرگ‌ومیر ناشی از آن در مردان بیش از زنان است. به نظر می‌رسد وراثت، هورمون‌های مردانه و برخی علل اجتماعی در این مورد نقش بازی ‌کنند.

افزایش چربی دور شکم که با افزایش میزان خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، دیابت، سرطان و سکته در مردان ارتباط مستقیم دارد، بیشتر در مردان مشاهده می‌شود و تجمع چربی در بدن زنان بیشتر در اطراف ران است.

این موضوع گرچه دلیلی بر سلامتی نیست، اما در افزایش بروز این بیماری‌ها در زنان نقشی ندارد. از طرف دیگر قوانین نانوشته در جوامع به مردان اجازه‌ رفتارهایی را می‌دهند که می‌توانند آن‌ها را در معرض مرگ زودرس قرار دهند. مردان بیشتر احتمال دارد سیگار بکشند، مشروب بخورند، از داروهای اعتیادآور استفاده کنند یا درگیر روابط جنسی نامشروع شوند.

همین طور رفتارهای هیجانی و حتی در مواردی تهاجمی و خشن نیز مردان را در معرض تصادفات، خودکشی و حتی قتل قرار می‌دهد. این موارد که بیشتر در سنین پایین اتفاق می‌افتد، می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌ها را افزایش دهد و بر میزان مرگ‌ومیر مردان بیفزاید.
با تکیه بر این واقعیت که سلامت مردان به میزان زیادی سلامت روانی، اجتماعی، اقتصادی و حتی جسمانی خانواده ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد و بر مبنای اطلاعات آماری موجود و با استفاده از تحلیل شایع‌ترین عوامل مرگ‌ومیر مردان، این مقاله بر آن است تا به ارایه راهکارهایی برای پیشگیری از بیماری‌ها و اتخاذ شیوه‌ زندگی سالم بپردازد.

قابل ذکر است که به علت در دسترس نبودن اطلاعات آماری موثق و قابل اعتبار جز موارد اندک که به آمار کشور خودمان استناد شده، در بقیه موارد به ناچار از اطلاعات و آمار مرگ و میر در کشور آمریکا بهره‌برداری شده است.

بیماری‌های قلبی
شایع‌ترین علت مرگ و میر در ایران و جهان بیماری‌های قلبی است. در سال
????، ?/?? درصد از علل مرگ و میر مردان آمریکایی بر اثر این عارضه بوده است. از آن‌جا که این عارضه در مردان معمولاً ?? الی ?? سال زودتر از زنان شروع می‌شود، مرگ و میر در جنس مذکر در سنین پایین‌تر اتفاق می‌افتد.

طبق بررسی‌های انجام‌شده فشارخون بالا، کلسترول، اضافه وزن، عدم تحرک، مصرف ناکافی سبزی و میوه و مصرف دخانیات به ترتیب نقش بیشتری در ابتلا به بیماری‌های قلبی داشته‌اند. به این ترتیب خطر بیماری‌های قلبی با اتخاذ شیوه صحیح زندگی و در مواردی درمان مناسب می‌تواند به میزان زیادی کاهش یابد.
پیشگیری
• فشارخون، قند خون و کلسترول خود را همواره در حد مطلوب نگه‌دارید.
• عادات غذایی سالم پیشه کنید:
?- غذاهای متنوع سرشار از میوه و سبزیجات و کم چرب مصرف کنید.
?- بیشتر غذاهای خانگی و سالم بخورید.
?- از مصرف غذاهایی که در روغن فراوان سرخ شده است، بپرهیزید.
• وزنتان را در حد ایده‌آل نگه دارید.
• استرستان را مدیریت کنید.
• سیگار یا سایر دخانیات را مصرف نکنید.
• هر روز یا بیشتر روزهای هفته، حداقل
?? دقیقه ورزش کنید.
• با دکترتان در مورد مصرف روزانه‌ مقادیر کم قرص آسپرین مشورت نمایید.

حوادث و تصادفات
برطبق آمار سال
???? در آمریکا، ??.??? مرد بر اثر تصادفات جاده‌ای کشته شده‌اند. این عامل در آمریکا سومین علت مرگ و میر در مردان است ولی در ایران دومین علت مرگ و میر است، به طوری که سالانه ??.??? نفر بر اثر تصادفات جاده‌ای می‌میرند. درواقع متأسفانه ایران رتبه اول تصادفات جاده‌ای را در سراسر دنیا دارد. وسایط نقلیه موتوری علت اصلی این مرگ‌ها هستند.

تعداد مردانی که بر اثر حوادث جان سپردند دو برابر زنان بوده است. تحقیقات نشان داده است که احتمال مرگ مردان بر اثر رانندگی بیشتر از زنان است و این به دلیل آن است که مردان بیش از زنان از رانندگی لذت می‌برند. علاوه بر حوادث رانندگی، سایر سوانح منجر به مرگ نیز در مردان بیشتر مشاهده می‌شود.

بر اساس آمار آمریکا در حالی که مردان
?/?? درصد مشاغل را دارا هستند، ?? درصد از مرگ‌های ناشی از حوادث، در محیط کار دامنشان را می‌گیرد. مسمومیت، سقوط، غرق شدن و سوختگی به ترتیب علل بعدی مرگ بر اثر حوادث را شامل می‌شود.
پیشگیری
برای کاهش بروز تصادفات مهلک
• قوانین راهنمایی و رانندگی را رعایت کنید.
• کمربند ایمنی‌تان را ببندید.
• از سرعت بالا بپرهیزید.
• هنگام خستگی، خواب‌آلودگی، مصرف دارو و مشروبات حاوی الکل، رانندگی نکنید.
• از سالم بودن اتومبیل خود اطمینان حاصل کنید.
برای کاهش مسمومیت‌ها
• از لوله‌کشی غیر استاندارد بپرهیزید.
• هشداردهنده دود و مونوکسید کربن در منزل تعبیه کنید.
• هر سال از سیستم‌های گرمایی منزل که با سوخت کار می‌کنند بازدید کنید.
• به راهنماها و برچسب‌های روی محصولات خانگی توجه کنید و آن‌ها را به‌کار ببندید.
• محصولات شیمیایی و تمیزکننده‌ها را در ظروف اصلی و محل‌های مناسب نگهداری کنید.
• هنگام مصرف داروها به راهنمایی‌های روی آن توجه کنید.
• محل‌هایی که محصولات شیمیایی را در آن نگهداری می‌کنید، تهویه نمایید.
• برای کاهش حوادث ناشی از سقوط در محل‌هایی که لازم است، نرده‌های ایمنی نصب کنید.
• برای پیشگیری از خطر غرق‌شدگی، در آب‌هایی که نمی‌شناسید شنا نکنید.

سرطان‌ها
سومین علت مرگ و میر در ایران سرطان‌ها هستند. برطبق آمار وزارت بهداشت و درمان کشورمان، شایع‌ترین سرطان در مردان ایرانی سرطان پوست و سپس معده، مثانه، پروستات، روده، مری، خون و ریه است. در حالی که در آمریکا و اروپا شایع‌ترین سرطان در مردان سرطان ریه، پروستات و روده است.
سرطان پوست می‌تواند به دلیل محافظت نشدن پوست از تابش خورشید یا به طور ثانویه بر اثر سایر سرطان‌ها ایجاد شود. رژیم غذایی نامناسب می‌تواند عاملی برای سرطان‌های دستگاه گوارش و دستگاه ادراری تناسلی باشد. همین طور سیگار در
?? درصد موارد، عامل مرگ‌و‌میرهای ناشی از سرطان‌های دستگاه تنفسی است.
پیشگیری
• غذاهای کم‌چرب، متنوع و سرشار از میوه و سبزی بخورید..
• وزنتان را در محدوده سلامت نگه‌دارید.
• بیشتر روزهای هفته ورزش کنید.
• کمتر در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار گیرید.
• سیگار و دخانیات مصرف نکنید.
• از مصرف الکل اجتناب کنید.
• به محیط کار، خانه و اطرافتان توجه کنید و در مورد مواد سرطان‌زا در محیط‌ها آگاهی کسب کنید و تا جایی که ممکن است در معرض این مواد قرار نگیرید.
• به طور مرتب مورد معاینات پزشکی قرار گیرید و با پزشک خود مشورت کنید.

سکته مغزی
چهارمین علت مرگ‌و‌میر در دنیا سکته مغزی است. در آمریکا در سال
???? ،??.??? نفر بر اثر سکته مغزی فوت کرده‌اند. این عارضه با این‌که به طور مساوی در بین زنان و مردان بروز می‌کند ولی برعکس سایر علل نام‌برده در مردان پیش‌آگهی بهتری دارد. از عواملی نظیر سابقه‌ خانوادگی، سن و نژاد که بگذریم، سایر عوامل زمینه‌ساز مثل فشار خون بالا که بر اثر استرس زیاد، سیگار کشیدن یا مرض قند ایجاد می‌شود، قابل پیشگیری هستند.
پیشگیری
• دریافت غذاهای حاوی کلسترول و چربی‌های اشباع‌شده را به حداقل برسانید.
• سیگار نکشید و از مصرف الکل اجتناب کنید.
• قند خونتان را کنترل کنید.
• وزنتان را به حد مطلوب برسانید.
• حداقل
?? دقیقه در روز ورزش کنید.
• استرستان را مدیریت کنید.
• در مورد مصرف روزانه آسپرین با پزشک‌ خود مشورت کنید.

بیماری های انسدادی و مزمن ریه
پنجمین عامل مرگ‌ومیر در بین مردان آمریکایی، بیماری‌های مزمن انسدادی ریه است. این عارضه بیشتر به صورت آمفیزم (حالتی که ریه خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد) یا برونشیت مزمن که ناشی از التهاب مزمن لوله‌های تنفسی است بروز می‌کند. عامل اصلی این بیماری سیگار است. درواقع سیگار
?? درصد مرگ‌های ناشی از این عارضه را ایجاد می‌کند. این بیماری با ابتلا به سرطان ریه نیز ارتباط دارد.

پیشگیری
• سیگار نکشید.
• از قرار گرفتن در معرض دود سیگار اجتناب کنید.
• تا جایی که می‌توانید خودتان را در معرض عوامل شیمیایی قرار ندهید.

بیماری قند
ششمین عامل مرگ و میر در بین مردان آمریکایی بیماری قند است. گفته می‌شود که این بیماری در ایران شانزدهمین رتبه را در بین علل مرگ‌ومیر دارا است. از آن‌جا که الگوی ابتلا به بیماری‌ها از بیماری‌های واگیر به بیماری‌های غیر واگیر در تغییر است، پیش‌بینی می‌شود بیماری قند، در آینده‌ نه چندان دور، یکی از معضلات سلامتی در ایران شود.. هم‌چنین بررسی‌ها نشان می‌دهند که
?? درصد جمعیت تهران، بدون این‌که در آزمایش قند خون ناشتا مشکلی داشته باشند، تست تحمل قند خون مختل دارند. عامل خطرزا برای بیماری قند، چاقی به خصوص در ناحیه شکم است و تقریباً ?? درصد از افرادی که بیماری قند دارند، دچار اضافه‌وزن یا چاق هستند. عوارض شایع در بیماران قندی مشکلات قلبی - عروقی و سکته مغزی است. این عوارض در بیماران قندی ? تا ? برابر کشنده‌تر است زیرا درمان‌های دارویی برای عوارض قلبی- عروقی در این بیماران مؤثر واقع نمی‌شود. نکته خطرآفرین آن است که یک‌سوم از مردان مبتلا، از وجود آن بی‌خبرند و خیلی از آن‌ها تا زمانی که عوارضی نظیر ناتوانی جنسی، صدمات عصبی (به طور مثال درد یا بی‌حسی در پاها یا دست‌ها)، مشکلات بینایی و بیماری‌های کلیوی بروز نکند، از وجود بیماری قند بی‌اطلاع هستند.
پیشگیری
• وزنتان را متعادل نگه دارید.
• رژیم غذایی کم‌چرب ، متنوع و سرشار از میوه و سبزی داشته باشید.
• در اکثر روزهای هفته حداقل
?? دقیقه ورزش کنید.
• به طور مرتب سطح قند خون ناشتای خود را اندازه‌گیری کنید.
• سابقه بیماری قند در خانواده یا فامیل را به اطلاع پزشک‌تان برسانید.

عفونت‌های ریوی
هفتمین علت مرگ و میر در مردان جهان سل، ذات‌الریه و آنفلوانزا است. این عفونت‌های ریوی به خصوص افرادی را که مبتلا به بیماری‌های مزمن انسدادی ریه نظیر برونشیت یا آسم هستند و افراد سیگاری را تهدید می‌کند. مرگ بر اثر این عامل هنگام ضعف سیستم ایمنی (نظیر ایدز یا مصرف کورتن)، دیابت و بیماری‌های قلبی، افزایش می‌یابد. انجام واکسیناسیون در بدو تولد علیه بیماری سل، گرچه از سل مننژیتی و سل ارزنی پیشگیری می‌کند، اما تأثیری بر میزان شیوع و بروز انواع دیگر سل نظیر سل ریوی یا خارج ریوی (مثل سل تناسلی) ندارد. از آن‌جا که میزان شیوع بیماری آنفلوانزا در ایران زیاد نیست و در ضمن واکسن تنها برای یک‌سال ایمنی ایجاد می‌کند، به طور معمول در ایران واکسیناسیون علیه این بیماری صورت نمی‌پذیرد.
پیشگیری
• در صورت داشتن سرفه بیش از سه هفته حتماً به پزشک مراجعه کنید تا با انجام آزمایش خلط، از نبود بیماری اطمینان حاصل شود.
• سیگار یا سایر دخانیات را مصرف نکنید.

خودکشی
هشتمین علت‌ مرگ‌ومیر مردان اقدام به خودکشی است. به این دلیل که مردان معمولاً راه‌های خشن‌تری را برای خودکشی انتخاب می‌کنند، اقدام به خودکشی در مردان،
? برابر بیش‌تر از زنان منجر به مرگ می‌شود. میزان شیوع افسردگی که یک عامل مهم برای اقدام به خودکشی است در بین مردان ? درصد است.

علایم افسردگی در مردان غیر اختصاصی و شامل خستگی، اختلال در خواب، کاهش علاقه به کار یا تفریح و تحریک‌پذیری است و علایمی نظیر غمگینی، احساس بی‌ارزش بودن و گناه در آن‌ها کمتر بروز می‌کند؛ در نتیجه مردان کمتر از زنان برای درمان مراجعه می‌کنند.

از سوی دیگر سوء مصرف مواد در بین مردان متداول‌تر است و این موضوع می‌تواند تشخیص افسردگی را مشکل کند. افراد در معرض خودکشی ممکن است به تازگی با یک بحران مواجه شده باشند و علایم فوق را همراه با انزواطلبی، حالت‌های تهاجمی، تغییر در شخصیت، احساس کم‌ارزش بودن، سوء مصرف مواد یا الکل را از خود بروز دهند.

این افراد ممکن است مرتب درباره‌ مرگ و به هلاکت رساندن خودشان فکر یا صحبت کنند. برای پیشگیری از مرگ بر اثر خودکشی باید در مورد علایم فوق دقیق باشید. دوستان و اعضای خانواده معمولاً اولین کسانی هستند که به رفتارهایی که تا به حال در شخصیت فرد نبوده توجه و آن ‌را کشف می‌کنند.
پیشگیری
• هنگام غمگینی یا بروز علایم فوق با دیگران صحبت یا طلب کمک کنید.
• هنگام نیاز، از مشورت با یک روان‌پزشک اجتناب نکنید.
• به رفتارهای اطرافیان توجه و در صورت لزوم به کمکشان کنید.

بیماری‌های کلیوی
نارسایی کلیه نهمین علت مرگ در بین مردان آمریکایی است که در سال
???? موجب مرگ ??.??? نفر از آنان شده‌ است. این عارضه اغلب جزء عوارض دیابت یا فشارخون بالا است، بنابراین کنترل دیابت و فشارخون بالا می‌تواند از نارسایی کلیوی جلوگیری یا پیشرفت آن را آهسته کند. از دیگر دلایل نارسایی کلیه استفاده‌ زیاد از داروهایی نظیر آسپرین، ایبوپروفن، ادویل و سایر مسکن‌های رایجی است که برای کلیه سمی هستند.
پیشگیری
• مایعات زیاد بنوشید.
• به‌طور منظم ورزش کنید.
• وزنتان را متناسب نگه‌دارید.
• سیگار نکشید.
• به طور مرتب خودتان را از لحاظ دیابت و فشارخون بالا چک کنید.
• استفاده از مسکن‌ها و ضد دردها را محدود کنید.
• داروها را مطابق دستور مصرف کنید.

سیروز و بیماری‌های مزمن کبدی
در سال
????، دهمین علت مرگ در بین مردان آمریکایی بود در همین سال تعداد ??.??? مرد بر اثر بیماری کبدی مزمن و سیروز از بین رفتند. علت اصلی آن الکلیسم است که صدمات زیادی بر روی مردان ایجاد می‌کند. در کشور آمریکا بیش از ?? درصد مرگ‌هایی که به نوعی با مصرف الکل ارتباط دارند، در مردان دیده می‌شود. سایر بیماری‌های کبدی مزمن و خطرناک شامل هپاتیت نوع C و B است که از راه خون (ارتباط جنسی و تزریق با سرنگ آلوده) انتقال می‌یابند. هموکروماتوزیس نیز که‌ نوعی بیماری ارثی کبدی است با ایجاد تجمع آهن در کبد موجب اختلال کار کبد می‌شود. بیمارس کبد چرب غیر الکلی که با چاقی مرتبط است نیز می‌تواند موجب ایجاد سیروز شود.
پیشگیری
• از نوشیدن الکل اجتناب کنید.
• از رفتارهای جنسی خارج از چارچوب خانواده اجتناب کنید.
• از استفاده از سرنگ مشترک بپرهیزید.
• اگر جزء افراد در معرض خطر هستید، واکسن هپاتیت
B دریافت کنید.سیگار
?? درصد از مردان کشورهای در حال توسعه سیگاری هستند. این در حالی است که عامل ?? درصد سرطان‌های ریه، ?? درصد بیماری‌های ریوی، ?? درصد بیماری‌های قلبی و ?? درصد کل سرطان‌ها ناشی از سیگار است و بر اساس آمار، مرگ‌ومیر ناشی از بیماری‌های وابسته به سیگار در ایران حدود ?? هزار نفر در سال است.
آشنایی کلی با شایع‌ترین روش‌های ترک دخانیات
• ترک یک‌باره: در این روش که در اکثر افراد موفقیت‌آمیز است، مصرف سیگار به یک‌باره قطع می‌شود.
• ترک تدریجی: این روش برای افرادی که به مصرف نیکوتین وابسته شده‌اند، مناسب‌تر است و با کم‌ کردن تعداد سیگار مصرفی روزانه تا حدود
? نخ در روز، به تدریج و در طول مدت زمان معین مصرف سیگار قطع می‌شود.
• جایگزینی نیکوتینی: شامل استفاده از قرص‌های مکیدنی یا آدامس‌های نیکوتین‌دار با نظر پزشک است.
• روان‌درمانی: شامل استفاده از روش‌های مختلف ترک سیگار به صورت دسته‌جمعی و بحث عمومی است.
به خاطر داشته باشید که همهِ‌ شیوه‌های فوق بهتر است در مراکز مشاوره و کنترل دخانیات انجام شود تا موفقیت ترک را تضمین کند.
آدرس کلینیک‌های ترک دخانیات:
کلینیک ترک دخانیات والفجر: خیابان آزادی، بلوار استادمعین، خیابان شهید دستغیب غربی، مرکز بهداشتی_درمانی والفجر. ساعات کار
? صبح تا ? بعدازظهر.
کلینیک تندرستی و ترک دخانیات سردار جنگل: بلوار سردار جنگل، کوچه اردی‌بهشت
?، روبه‌روی پارک شاهد. ساعات کار ? تا ? بعدازظهر.
استرس
استرس نوعی نیاز جسمی یا ذهنی است که در ما پاسخ‌های خاصی را برمی‌انگیزد و به ما امکان می‌دهد تا با خطر مبارزه کنیم یا از آن بگریزیم.

مقادیر کم استرس قادر است عملکرد انسان را در اوضاع و احوال خاصی مثل ورزش و کار بهبود بخشد، اما استرس بیش از حد به سلامت شخص آسیب می‌رساند.

با مشخص نمودن شرایط استرس‌زا و یافتن راه‌هایی برای مقابله با آن، قادر خواهید بود استرس‌های مضر را به حداقل برسانید. استرس علایم متفاوتی در افراد ایجاد می‌کند.

علایمی فیزیکی‌ مثل گرفتگی‌ عضلانی‌، سردرد، درد قفسه‌ سینه‌، ناراحتی‌ معده‌، افزایش‌ ضربان‌ قلب، بی‌اشتهایی‌، احساس‌ خستگی و گیجی. استرس همچنین علایمی عاطفی ‌مثل عصبانیت‌، اعتماد به‌ نفس‌ پایین‌، افسردگی‌، بی‌تفاوتی‌ و نگرانی‌، و علایمی رفتاری مثل سوء مصرف‌ الکل‌ یا مواد مخدر، افزایش‌ مصرف‌ سیگار، اختلالات‌ خواب‌ و پرخوری‌، کاهش‌ حافظه‌ و منگی‌ را هم در پی دارد.
استرس‌ مزمن‌ می‌تواند در بسیاری‌ از مشکلات‌ مربوط‌ به‌ سلامت‌ شامل‌ حوادث‌، آرتریت‌، آسم، سرطان‌، سرماخوردگی، کولیت‌، دیابت‌، اختلالات‌ غدد درون‌ریز، سردرد، کمردرد، مشکلات‌ گوارشی‌، اختلالات‌ پوستی‌، بیماری‌‌های قلبی‌، فشار خون‌ بالا، بی‌خوابی‌، دردهای‌ عضلانی‌، اختلال‌ کارکرد جنسی‌ و زخم‌ها نقش‌ بازی‌ کند.
چگونه استرستان را مدیریت کنید؟
• در مواقع استرس، از صحبت کردن با دیگران نترسید.
• از کار کردن در تعطیلات یا تا دیروقت اجتناب کنید.
• حداقل هفته‌ای یکی دو ساعت برای خودتان وقت بگذارید. فقط برای خودتان!! نه کار نه خانواده.
• برای زندگی و کارتان هدف و برنامه داشته باشید.
• همیشه یک لیست از کارهایی که باید انجام دهید داشته باشید.
• وقتی کار زیادی برای انجام دادن دارید، بخشی از آن‌ها را که قابل واگذار کردن هستند، به دیگران بسپارید.
• تکنیک مدیریت زمان و مدیریت استرس را فرابگیرید. این روش‌‌ها به شما کمک می‌کنند که از استرس پیشگیری کنید و در شرایط استرس‌زا رفتار مناسبی از خود بروز دهید.

 
تاریخ : چهارشنبه 88/8/27 | 2:56 عصر | نویسنده : متین ابراهیمی | نظر


  • پاپو مارکت | بک لینک | قالب وبلاگ